5 sposobów, jak ograniczyć użycie plastikowych opakowań

Plastik jest bardzo trwałym i wygodnym tworzywem. Jest z niego wykonane prawie wszystko dookoła. Lekkie i kolorowe opakowania towarzyszą nam wszędzie. Ogromne góry śmieci z tego tworzywa zanieczyszczają całą ziemię.

Oto 5 sposobów, jak na co dzień zużywać mniej plastiku:

1. Wielokrotne używanie opakowań – torebki po chlebie, czy płatkach owsianych można wykorzystywać ponownie do transportowania kanapek. Opakowania po sałatkach sprawdzą się doskonale do przechowywania mniejszych porcji jedzenia w lodówce lub do zamrażania resztek.
2. Zakupy na rynku, czy w mniejszych sklepach dają możliwość wybierania pojedynczych produktów. Dotyczy to zwłaszcza warzyw i owoców. Korzystanie z własnych torebek wielokrotnego użytku lub pojemników na ser i wędlinę oraz kubków na kawę „to go“ jest również coraz bardziej popularne i akceptowane przez sprzedawców.
3. Jest coraz więcej sklepów, które w ofercie mają wiele produktów sprzedawanych bez opakowań i zezwalają na korzystanie z własnych torebek/pudełek.
4. Wiele produktów można robić w domu we własnym zakresie. Kto sam piecze chleb, krakersy, robi samodzielnie granolę, czy dżemy, ten oszczędza wiele opakowań, a dodatkowo ma możliwość przyniesienia smakowitego prezentu, gdy wybiera się z wizytą.
5. Gdy nie ma innej możliwości, jak tylko kupienie produktu w plastiku, należy wybrać możliwie największe opakowanie. Ten sposób pomaga również zaoszczędzić małe sumy.

Najważniejsza jest redukcja

Ponieważ tylko mały procent plastiku ulega procesowi recyclingu, najważniejsza jest redukcja generowania go, a dopiero potem można skupić się na właściwej segregacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *