Czy każdy okulista jest chirurgiem? Czym zajmuje się chirurgia okulistyczna?

Chirurgia okulistyczna to bardzo szeroki dział medycyny, który skupia się na trwałym eliminowaniu i leczeniu skomplikowanych zaburzeń w obrębie narządu wzroku. Zabiegi, w zależności od stopnia zaawansowania i niezbędnych procedur, mogą być przeprowadzane w gabinetach okulistycznych, specjalistycznych klinikach albo szpitalach. W jakich przypadkach ten typ chirurgii może być pomocny, a w jakich niezbędny?

Czym zajmuje się chirurgia okulistyczna?

Ta dziedzina chirurgii zajmuje się leczeniem chorób oczu, począwszy od tych bardzo powszechnych i wynikających z wad wzroku, jak również tych skomplikowanych, rzadkich czy o niestandardowym przebiegu. Chirurgia okulistyczna pomaga walczyć m.in. z takimi schorzeniami, jak:

  • jaskra i zaćma,

  • zez,

  • duże wady wzroku (laserowa korekcja).

Dodatkowo chirurgia zajmuje się wszczepianiem implantów oraz soczewek wewnętrzgałkowych, a także wszystkie dolegliwości ze strony rogówki, siatkówki czy twardówki oka.

Czy okulista robi operacje?

Okulista jest specjalistą w zakresie chorób oczu i ma uprawnienia do przeprowadzania większości zabiegów chirurgicznych z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. W gabinecie okulistycznym można wyleczyć m.in. jaskrę i zaćmę, a także nagłe problemy, takie jak zakażenia bakteryjne, kępki żółte czy gradówka.

Okulista może także wykonać zabieg usunięcia nadmiaru skóry w obrębie powiek, jednak skomplikowane operacje powinny być wykonane w obecności chirurga ogólnego lub wyspecjalizowanych w chorobach oczy. Podczas takich zabiegów na sali obecny jest cały zespół lekarzy, którzy kontrolują przebieg całej operacji.

Oczywiście w ramach chirurgii okulistycznej specjalista powinien także przeprowadzić wstępną diagnostykę i ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do proponowanego zabiegu, czy też warto poszukać alternatywnej metody leczenia problemu, z którym się zgłosił.

Chirurgia okulistyczna MDT Kraków

MDT Kraków to dostawca jakościowego sprzętu oraz nowoczesnych technologii, nie tylko jeśli chodzi o okulistykę, ale także inne segmenty medycyny. W ofercie znajduje się cały asortyment profesjonalnych sprzętów, narzędzi oraz gotowych unitów okulistycznych, które przydają się w codziennej pracy. Dobrej jakości sprzęt nie tylko poprawia komfort specjalisty, ale także – a może przede wszystkim – zapewnia najlepsze efekty, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie.

Chirurgia to bardzo precyzyjna i zaawansowana dziedzina medycyny, w szczególności okulistyki, gdzie „obszar roboczy” jest niewielki i wymaga precyzji. Dlatego specjalista potrzebuje doskonałego sprzętu, aby móc świadczyć usługi na najwyższej jakości.

Materiał zewnętrzny