Jak przestać marnować czas?

“Czas to pieniądz”, chyba każdy z nas zna to stwierdzenie. Podobnie jak to, że czasu nie da się kupić.
Każdy z nas zna osobę, która dobrze się uczy, bądź dobrze zarabia, ma nowoczesny samochód, ma czas na swoje hobby, spotkania z przyjaciółmi i zabawę.

Jak to możliwe?

Po prostu takie osoby potrafią oszczędzać czas, który umieją wykorzystać na dodatkowe zarabianie pieniędzy, dodatkowe zajęcia, czy nawet sen.

Planowaliśmy wstać o 7. 00, ale co 2 minuty przesuwamy pobudkę, by tylko móc dłużej zostać w łóżku. Bez sensu, ani w tym czasie się nie wyśpimy, ani nie zrobimy nic pożytecznego.
Dobrym pomysłem jest nastawienie budzika, i odłożenie telefonu w innym pomieszczeniu w mieszkaniu. Najlepiej codziennie w inne miejsce.

Dzięki temu będziemy bogatsi o czas, który dotychczas marnowaliśmy na krótkie drzemki, i nieustanne przesuwanie budzika.

Wielu z nas ma także problem ze zbyt powolnym zbieraniem się do pracy lub szkoły, przez co ciągle się spieszymy.
Może nam w tym pomóc zasada 4 piosenek. Postanówmy sobie, że w ciągu jednej piosenki musimy zakończyć jedną czynność.

Zanim rozpoczniemy dzień, dokładnie go sobie zaplanujmy. Ta zasada nie jest ani nowa, ani rewolucyjna. Każdy plan ma o wiele więcej sensu, jeżeli od razu wyznaczymy priorytety.

Kolejnym ważnym nawykiem jest odkładanie rzeczy na miejsce. Przeanalizujmy, ile czasu codziennie poświęcamy na szukanie portfela, czy kluczy. Pomnóżmy przez liczbę dni w roku, by mieć świadomość ile czasu marnujemy na szukanie zgub.

Spotkania biznesowe, czy zebrania zwykle są efektowne przez pierwsze 10-15 minut. Mimo to większość z nich trwa często do godziny czasu. Dlatego w miarę możliwości spotykajmy się na stojąco. Stojące spotkania z reguły są bardziej owocne i zajmują znacznie mniej czasu, oraz nasz umysł jest znacznie bardziej aktywny, niż podczas siedzenia na wygodnym fotelu.

Zawsze róbmy notatki. Nieistotne, czy to podczas telekonferencji, czy spotkania twarzą w twarz.
Zapisujmy także swoje pomysły. Nie warto tracić czasu na ich odtwarzanie.

Odpisywanie na maile to jedna z najbardziej rozpraszających czynności w każdej pracy, która potrafi wybić nas ze stanu skupienia i najbardziej kreatywnych myśli.
Dlatego zamiast nieustannego sprawdzania skrzynki mailowej ustalmy godziny, w których to robimy i sztywno się ich trzymajmy.

Szukajmy codziennie sposobów jak oszczędzać czas, bo czas możemy tak naprawdę oszczędzać na wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *