Jak przestać marnować czas?

“Czas to pieniądz”, chyba każdy z nas zna to stwierdzenie. Podobnie jak to, że czasu nie da się kupić.
Każdy z nas zna osobę, która dobrze się uczy, bądź dobrze zarabia, ma nowoczesny samochód, ma czas na swoje hobby, spotkania z przyjaciółmi i zabawę.

Jak to możliwe?

Po prostu takie osoby potrafią oszczędzać czas, który umieją wykorzystać na dodatkowe zarabianie pieniędzy, dodatkowe zajęcia, czy nawet sen.

Planowaliśmy wstać o 7. 00, ale co 2 minuty przesuwamy pobudkę, by tylko móc dłużej zostać w łóżku. Bez sensu, ani w tym czasie się nie wyśpimy, ani nie zrobimy nic pożytecznego.
Dobrym pomysłem jest nastawienie budzika, i odłożenie telefonu w innym pomieszczeniu w mieszkaniu. Najlepiej codziennie w inne miejsce.

Dzięki temu będziemy bogatsi o czas, który dotychczas marnowaliśmy na krótkie drzemki, i nieustanne przesuwanie budzika.

Wielu z nas ma także problem ze zbyt powolnym zbieraniem się do pracy lub szkoły, przez co ciągle się spieszymy.
Może nam w tym pomóc zasada 4 piosenek. Postanówmy sobie, że w ciągu jednej piosenki musimy zakończyć jedną czynność.

Zanim rozpoczniemy dzień, dokładnie go sobie zaplanujmy. Ta zasada nie jest ani nowa, ani rewolucyjna. Każdy plan ma o wiele więcej sensu, jeżeli od razu wyznaczymy priorytety.

Kolejnym ważnym nawykiem jest odkładanie rzeczy na miejsce. Przeanalizujmy, ile czasu codziennie poświęcamy na szukanie portfela, czy kluczy. Pomnóżmy przez liczbę dni w roku, by mieć świadomość ile czasu marnujemy na szukanie zgub.

Spotkania biznesowe, czy zebrania zwykle są efektowne przez pierwsze 10-15 minut. Mimo to większość z nich trwa często do godziny czasu. Dlatego w miarę możliwości spotykajmy się na stojąco. Stojące spotkania z reguły są bardziej owocne i zajmują znacznie mniej czasu, oraz nasz umysł jest znacznie bardziej aktywny, niż podczas siedzenia na wygodnym fotelu.

Zawsze róbmy notatki. Nieistotne, czy to podczas telekonferencji, czy spotkania twarzą w twarz.
Zapisujmy także swoje pomysły. Nie warto tracić czasu na ich odtwarzanie.

Odpisywanie na maile to jedna z najbardziej rozpraszających czynności w każdej pracy, która potrafi wybić nas ze stanu skupienia i najbardziej kreatywnych myśli.
Dlatego zamiast nieustannego sprawdzania skrzynki mailowej ustalmy godziny, w których to robimy i sztywno się ich trzymajmy.

Szukajmy codziennie sposobów jak oszczędzać czas, bo czas możemy tak naprawdę oszczędzać na wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.