Warunki urlopu rodzicielskiego – czym jest, kto może go wykorzystać?

Praca to obowiązek każdego człowieka. Działanie dzięki, któremu możliwe jest poniesienie standardu życia, utrzymanie rodziny czy zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim. Zdarzają się jednak sytuacje, w których praca ta może zostać zaburzona lub wykonywanie jej całkowicie niemożliwe. Jak poradzić sobie z obowiązkami zawodowymi po porodzie?

Czym jest urlop rodzicielski? Kto może z niego skorzystać?

Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie należnych urlopów związanych z opieką nad maleństwem. Aby sprawnie przedłużyć pobyt w domu należy skorzystać z wielu możliwości jakie daje państwo. Jedną z nich jest urlop rodzicielski.

Urlop rodzicielski to uzupełnienie opieki macierzyńskiej, przyzwanej zarówno w podstawowym wymiarze, jak również w postaci urlopu dodatkowego. Przyznawany jest on bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego na okres 26 tygodni. Tego rodzaju świadczenie przyznawane jest jednorazowo lub z możliwością podzielenia na 3 etapy.
Wniosek o urlop należy złożyć zaraz po narodzinach deklarując chęć opieki po wykorzystaniu pełnego świadczenia macierzyńskiego. Podanie można również przedstawić na 14 dni przed okresem wykorzystania urlopu.

Komu dedykowany jest urlop rodzicielski?

Z tego rodzaju opieki mogą skorzystać zarówno matka dziecka, jak i ojciec. Urlop ten może być w całości wykorzystany przez jednego rodzica lub podzielony między ojca a matkę w dowolny sposób.

Tego rodzaju świadczenie pozwala cieszyć się macierzyństwem i wychowywaniem dziecka bez obaw o środki finansowy i zapewnienie rodzinie bezpieczeństwa. Aby w pełni zapoznać się z możliwościami jakie on daje należy przeanalizować wszelkie warunki i zasady jego wykorzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *