5 narzędzi stomatologa, które nie są takie straszne na jakie wyglądają!

Każda dobra hurtownia stomatologiczna oferuje lekarzom szeroki asortyment sprzętu do gruntownego zadbania o pacjenta. Idziesz na przegląd stomatologiczny lub plombowanie, gdzie znowu zetkniesz się z mrożącymi krew w żyłach przyborami? Oswajamy temat wyjaśniając czego i po co używa stomatolog podczas przeglądu uzębienia!

1: Hurtownia stomatologiczna? Tu kupisz lusterko!

Najbardziej ,,przyjazne”, swojskie lusterko służy oczywiście do dokładnego obejrzenia każdego zakamarka jamy ustnej. Hurtownia stomatologiczna https://mixdent.pl/pl/ ma w ofercie różne lusterka – powiększające, duże, małe, o różnych powierzchniach odbijających. Stomatolog posiada cały zestaw lusterek, aby mógł dokładnie obejrzeć każdego pacjenta.

2: Zgłębnik stomatologiczny – do czego służy?

To mniej przyjaźnie wyglądające narzędzie jest używane do wykrywania ubytków. Po uzupełnieniu ubytku również zgłębnikiem sprawdza się szczelność przylegania wypełnienia.

Zgłębnik stomatologiczny

źródło: ein.html

Za pomocą haka lekarz bada wrażliwość zęba na bodźce i określa twardość tkanki. Nie jest to może dla pacjenta miłe, ale jeśli zrezygnujesz z kontroli, za kilka miesięcy może być jeszcze bardziej nieprzyjemnie! Hurtownia stomatologiczna oferuje dentystom szeroki wybór rodzajów zgłębników, niewiele się różniących dla niewprawnego oka. Sprawdź je na https://mixdent.pl/pl/20-akcesoria!

3: Hurtownia dentystyczna – pęseta nie tylko do regulacji brwi!

Pęseta anatomiczna zwana także pęsetą medyczną to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi. Używa się jej głównie podczas zabiegów, do umieszczania i wyjmowania wacików, ligniny czy tamponów.

Ma bardzo szerokie zastosowanie – żaden stomatolog się bez niej nie obędzie. Od ,,naszej” pęsety różni ją wielkość i masywność. Medyczna wersja pincety kosmetycznej ma kilkanaście centymetrów oraz długie końce pozwalające pewnie chwytać śliskie przedmioty.

4 i 5: Nakładacz i upychadło

Jak sama nazwa wskazuje nakładacz, służy do nakładania. Czego? Kompozytu, czyli masy z której modeluje się wypełnienie zęba. Najczęściej hurtownia stomatologiczna oferuje modele dwustronne, czyli nakładacze z upychadłami.

Nakładacz i upychadło

źródło: https://instrumedic.pl/nakladacz-dentystyczny-plaski-dwustronny-2-mm

Strona z ,,łopatką” to nakładacz, a ,,kolec” to upychadło. Oczywiście, hurtownia stomatologiczna oferuje sprzęty różniące się w (bardzo istotnych dla specjalisty) detalach.

Upychadło może być przeznaczone do gutaperek, kulkowe czy walcowe. Końcówka do nakładania kompozytu także może się różnić kształtem i wielkością.

Hurtownia stomatologiczna musi oferować różnorodne warianty, bo konstruowanie wypełnienia zęba to zabieg bardzo skomplikowany. Plomba musi być dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Przede wszystkim, szczelnie przylegająca nie dopuści do środka zęba żadnych drobnoustrojów, a o to przecież chodzi. Ponadto, tylko dobrze dopasowane wypełnienie będzie dla pacjenta komfortowe. Za skomplikowaniem zabiegu idzie więc mnogość końcówek.

Mamy nadzieję, że nieco oswoiliśmy Ci sprzęt stomatologiczny. Jak widać, każdy sprzęt na podorędziu dentysty ma konkretne zastosowanie. Żaden lekarz nie używa ich do zadawania bólu – ,,dentysta-sadysta” nie istnieje!