Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak obejść się bez strachu?

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem to duży stres, w szczególności dla rodzica. Należy wybrać dobrego specjalistę, z odpowiednim podejściem do dzieci. Leczenie zębów nie powinno dziecku kojarzyć się z bólem i strachem przed kolejną wizytą. Dobry sklep stomatologiczny wyposaża gabinety także narzędzia takie jak prostnice, kątnice, wiertła stomatologiczne, a także w akcesoria do leczenia najmłodszych pacjentów. Jak przekonać dziecko do dentysty i kiedy zabrać pierwszy raz malucha do stomatologa?

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem?

Pierwsza wizyta u dentysty dziecka powinna odbyć się już około 18-stego miesiąca życia. Taka wczesna wizyta ma na celu zaznajomienie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz lekarzem. Zabiegi dentystyczne z reguły budzą strach. Nieznajomość miejsca oraz nowe, nieznane doświadczenie, dodatkowo potęgują lęk u małych dzieci. 

Małe dziecko u dentysty, a znieczulenie stomatologiczne

Wybór dobrego gabinetu to podstawa. Zazwyczaj stomatolog dziecięcy wybiera sklep stomatologiczny, w którym może zaopatrzyć swój gabinet w niezbędne narzędzia do leczenia małych pacjentów. Bardzo często do znieczulenia używane są środki takie jak np. Lignocainum, Ubistesin lub Citocartin. W przypadku małych dzieci podaje się leki bez niektórych substancji, z mniejszą dawką i za pomocą specjalnych metod.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, mogą powodować strach i lęk przed dentystą, nawet w dorosłym życiu. Bardzo istotne jest, aby rodzic odpowiednio przygotował dziecko przed pierwszym zabiegiem u stomatologa. 

Zabawa w dentystę

Histeria dziecka u dentysty to sytuacja, której każdy rodzic chce uniknąć. Jednym ze sposobów na przygotowanie dziecka jest zaznajomienie go z pracą stomatologa poprzez przyjemną i bezstresową zabawę w dentystę. 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zwiazek-rozmyty-dziecko-dziecinstwo-5094679/

Unikaj słów: ból, ubytek, zastrzyk

Co zrobić, kiedy dziecko boi się dentysty? Ważne jest, aby w rozmowie o leczeniu zębów, nie wspominać słów, które kojarzą się  negatywnie i mogą wywoływać lęk. Warto przygotować dziecko, wszystko wytłumaczyć w prosty i łagodny sposób. 

Zabierzcie ulubioną zabawkę lub kocyk

Warto pozwolić dziecku zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, lub kocyk, przy którym czuje się bezpiecznie. Zabawki mogą przydać się także do rozbawiania dziecka i odwracania uwagi od wykonywanego zabiegu.

Higiena jamy ustnej 

Stan jamy ustnej i uzębienia należy regularnie kontrolować, a także dbać o prawidłową higienę. Dziecko powinno mieć odpowiednio czyszczone i zadbane zęby. Do zabiegów wykonywanych w jamie ustnej, warto przygotowywać malucha już od najmłodszych lat. Już podczas ząbkowania zalecane są specjalne masaże dziąseł. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *