Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak obejść się bez strachu?

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem to duży stres, w szczególności dla rodzica. Należy wybrać dobrego specjalistę, z odpowiednim podejściem do dzieci. Leczenie zębów nie powinno dziecku kojarzyć się z bólem i strachem przed kolejną wizytą. Dobry sklep stomatologiczny wyposaża gabinety także narzędzia takie jak prostnice, kątnice, wiertła stomatologiczne, a także w akcesoria do leczenia najmłodszych pacjentów. Jak przekonać dziecko do dentysty i kiedy zabrać pierwszy raz malucha do stomatologa?

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem?

Pierwsza wizyta u dentysty dziecka powinna odbyć się już około 18-stego miesiąca życia. Taka wczesna wizyta ma na celu zaznajomienie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz lekarzem. Zabiegi dentystyczne z reguły budzą strach. Nieznajomość miejsca oraz nowe, nieznane doświadczenie, dodatkowo potęgują lęk u małych dzieci. 

Małe dziecko u dentysty, a znieczulenie stomatologiczne

Wybór dobrego gabinetu to podstawa. Zazwyczaj stomatolog dziecięcy wybiera sklep stomatologiczny, w którym może zaopatrzyć swój gabinet w niezbędne narzędzia do leczenia małych pacjentów. Bardzo często do znieczulenia używane są środki takie jak np. Lignocainum, Ubistesin lub Citocartin. W przypadku małych dzieci podaje się leki bez niektórych substancji, z mniejszą dawką i za pomocą specjalnych metod.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, mogą powodować strach i lęk przed dentystą, nawet w dorosłym życiu. Bardzo istotne jest, aby rodzic odpowiednio przygotował dziecko przed pierwszym zabiegiem u stomatologa. 

Zabawa w dentystę

Histeria dziecka u dentysty to sytuacja, której każdy rodzic chce uniknąć. Jednym ze sposobów na przygotowanie dziecka jest zaznajomienie go z pracą stomatologa poprzez przyjemną i bezstresową zabawę w dentystę. 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zwiazek-rozmyty-dziecko-dziecinstwo-5094679/

Unikaj słów: ból, ubytek, zastrzyk

Co zrobić, kiedy dziecko boi się dentysty? Ważne jest, aby w rozmowie o leczeniu zębów, nie wspominać słów, które kojarzą się  negatywnie i mogą wywoływać lęk. Warto przygotować dziecko, wszystko wytłumaczyć w prosty i łagodny sposób. 

Zabierzcie ulubioną zabawkę lub kocyk

Warto pozwolić dziecku zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, lub kocyk, przy którym czuje się bezpiecznie. Zabawki mogą przydać się także do rozbawiania dziecka i odwracania uwagi od wykonywanego zabiegu.

Higiena jamy ustnej 

Stan jamy ustnej i uzębienia należy regularnie kontrolować, a także dbać o prawidłową higienę. Dziecko powinno mieć odpowiednio czyszczone i zadbane zęby. Do zabiegów wykonywanych w jamie ustnej, warto przygotowywać malucha już od najmłodszych lat. Już podczas ząbkowania zalecane są specjalne masaże dziąseł.