Teleradiologia – innowacja na rynku medycznym

Mówiąc o usługach medycznych, z tyłu głowy trzeba mieć myśl, że jest to branża, która cały czas się rozwija. Z korzyścią dla pacjenta. Pewne rzeczy są wręcz namacalne jak chociażby lepsze metody leczenia nowotworów (np. chemioterapia w tabletkach). Inne może nie są tak dostrzegalne, ale trzeba wierzyć na słowo, że zmiany się dokonują. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem będzie ich jeszcze więcej. Jednym z takich przykładów jest teleradiologia. O czym jest dokładnie mowa?

Opis zdjęcia na odległość

Samo słowo radiologia jest doskonale znane. To wszystkie rodzaje zdjęć medycznych, jakie wykonywane są w różnych placówkach medycznych, w tym, chociażby w szpitalach czy przychodniach medycznych. Aby można było coś wywnioskować na podstawie takich zdjęć, musiały one trafić do odpowiedniej osoby. Niekiedy lekarz sam odbierał te zdjęcia, dokonując na miejscu opisu. Innym razem to pacjenci musieli dostarczyć fotografie, aby cierpliwie czekać (po kilku dniach, tygodniach) na odzew osoby prowadzącej.

Słowo teleradiologia oznacza prawie to samo. Należy pamiętać o tym, że prawie robi znaczną różnicę. Otóż zdjęcie wykonywane jest w jednym miejscu, a opis wykonywany w placówce, która np. zlecała wykonanie takich badań. Teleradiologia składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • placówki medyczne (szpitale, przychodnie itd.) odpowiedzialne za wykonanie zdjęcia,
  • jednostki centralne, czyli centrum opisowe.

Co jest najważniejsze – zdjęcie automatycznie przechodzi do jednostek centralnych, gdzie postawiona jest na ich podstawie fachowa diagnoza.

Fachowy opis

Zaletą tych systemów jest to, że zdjęcie trafia zawsze pod opiekę radiologów, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności co do tego, aby wykonywać takie opisy. Co więcej, fotografia radiologiczna trafić może nie tylko do jednostek, jakie znajdują się w Polsce, ale w różnych miejscach na świecie. Zadaniem jednostki zlecającej jest jedynie to, aby wybrać format w jakim opis powinien zostać wykonany. Wystawienie takiego zlecenia to maksymalnie góra kilka minut.

Najlepsze systemy

Aby cały system mógł działać bez żadnego zarzutu, potrzebny jest indywidualnie dobrany system, który jest w stanie zaoferować m.in. https://eurodiagnostic-polska.pl/. Ludzie, którzy w indywidualny sposób podchodzą do każdej jednostki medycznej, jaka wyrazi gotowość do współpracy. Współpracują oni już z wieloma jednostkami medycznymi, przyspieszając tym samym wydanie fachowej diagnozy. Do ich grona wciąż mogą dołączyć nowi klienci, jakim zależy na fachowości obsługi.