3 złote zasady pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów powinna być codziennym nawykiem każdej kobiety, która chce pięknie wyglądać. Dla ich zdrowia ważne są wszystkie zabiegi, od czesania, przez mycie i nawilżanie, aż po sposób wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

  1. Dieta a zdrowie włosów
  2. Ochrona przed zniszczeniami
  3. Równowaga PEH

Włosy są bardzo wrażliwe na zniszczenia. Odbija się na nich nieprawidłowa dieta, nadużywanie kosmetyków do stylizacji czy sama stylizacja na gorąco. Jednak stosując kilka prostych zasad można łatwo poprawić ich stan. Kluczem do sukcesu jest regularne stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych i zmiana codziennych nawyków.

Dieta a zdrowie włosów

Nie da się poprawić stanu włosów bez zmian w diecie. Do szybkiego wzrostu i utrzymania zdrowia, włosy potrzebują nie tylko składników budulcowych, ale również wsparcia w postaci witamin i mikroelementów. Zdrowa i zbilansowana dieta wpłynie pozytywnie nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy, a jej stan jest równie ważny jak stan samych włosów. Zatem aby zarówno skóra głowy, jak i włosy, były zdrowe, w diecie nie powinno zabraknąć:

  • węglowodanów złożonych z pełnoziarnistych produktów, ziemniaków, kasz, warzyw i brązowego ryżu,
  • białka zwierzęcego i roślinnego, szczególnie tego, które zawiera komplet aminokwasów egzogennych,
  • zdrowych tłuszczów, np. z ryb, awokado lub nierafinowanych olejów,
  • witamin A, B, C i E,
  • minerałów, głównie siarki, krzemu, cynku, żelaza, miedzi i magnezu,
  • błonnika,
  • wody.

Ochrona przed zniszczeniami

Czynników, które mogą niszczyć włosy, jest wiele. Dużo mówi się o gorącej stylizacji, np. lokówką lub prostownicą, jednak to nie jedyne zagrożenia dla zdrowia włosów. Niebezpieczne są dla nich również chemiczne zabiegi, np. rozjaśnianie, i uszkodzenia mechaniczne, m.in. na skutek otarcia. Najlepszy efekt w pielęgnacji włosów odnosi profilaktyka, trzeba więc na co dzień zwracać uwagę na to, na jakie zagrożenia włosy mogą być narażone. Tych nie brakuje, np. słońce może je wysuszać, w lecie warto więc nosić nakrycie głowy, natomiast silny wiatr plącze włosy, co wymusza konieczność ich dokładnego rozczesania.Warto więc unikać sytuacji, które narażają włosy na zbędne zabiegi.

Równowaga PEH

Żadna pielęgnacja włosów nie będzie skuteczna, jeśli zostanie oparta na niewłaściwych kosmetykach. Najlepsze są te dostosowane do stanu i potrzeb włosów. Można wzorować się na osobach, które posiadają podobny rodzaj włosów i stosować podpatrzone u nich metody pielęgnacji, jednak jednocześnie warto obserwować swoje włosy i sprawdzać, jak oddziałują na nie poszczególne kosmetyki.

W pielęgnacji należy dążyć do uzyskania równowagi PEH, a więc dostarczania włosom odpowiedniej dla nich ilości protein, humektantów i emolientów. Składniki te zawarte są w kosmetykach z https://puderikrem.pl/pol_m_Wlosy-262.html, można je jednak znaleźć również w podstawowych produktach spożywczych, które każdy posiada w swojej lodówce lub kuchennej szafce. Proteiny to białka, czyli podstawowy składnik budulcowy włosów. Ich zadaniem jest wypełnianie ubytków włosa, na skutek czego włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na różnego rodzaju zniszczenia. Humektanty to substancje nawilżające. Odżywiony proteinami włos może być suchy i łamliwy, dlatego aby zwiększyć jego elastyczność i nawilżenie, trzeba używać kosmetyków z humektantami, do których należą m.in. kwas mlekowy, gliceryna, sok z liścia aloesu lub sorbitol. Natomiast emolienty to substancje natłuszczające. Tworzą na powierzchni włosów cienki film, który zapobiega nadmiernemu parowaniu wody i wydostawaniu się z włosa składników odżywczych i nawilżających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *