Jak rozpoznać srebro ?

Srebro to metal szlachetny, który najczęściej wykorzystywany jest do wytwarzania sztućców, biżuterii. Na rynku jednak możemy znaleźć wiele produktów z metali nieszlachetnych, które imitują tylko srebro.
Dostępne są różne metody pozwalające odróżnić przedmioty srebrne od posrebrzanych.

Magnes

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie czy biżuteria ze srebra jest prawdziwa, jest przyłożenie jej do magnesu. Wyroby wykonane z innej stali niż srebro będą bardzo łatwo przyciągane przez magnes. Gdy na biżuterii możemy znaleźć oznaczenie MET, mamy wtedy do czynienia z przedmiotem wykonanym z metalu nieszlachetnego.

Oznaczenia

Biżuteria wykonana ze srebra powinna posiadać odpowiednie oznaczenia, próby srebra. Próba jest to zawartość srebra znajdująca się w stopie. Najczęściej możemy spotkać srebro o próbie 929, co oznacza, że w stopie znajduję się 92, 9 % srebra. Srebro wyższych prób jest bardziej miękkie od tych niższych prób. Srebro zawsze z upływem czasu ulega ciemnieniu, srebro o próbie 929 lub wyższą dłużej zachowała już pierwotny kolor. Możemy często zauważyć biżuterie srebrną, która kusi swoim połyskiem, oznacza to że została rodowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *