Brzuch po laparoskopii jajnika. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

Laparoskopia jajnika to inwazyjna, ale zwykle stosunkowo bezpieczna procedura, która jest przeprowadzana pod znieczuleniem ogólnym, przy użyciu urządzenia optycznego (laparoskopu). W trakcie realizacji zabiegu lekarz wykonuje niewielkie (nie większe niż 5-7 mm) nacięcie w brzuchu. Wykonuje się je po to, by wprowadzić do jamy brzusznej rurkę z kamerą. Kamera jest niewielka, a obraz z niej – transmitowany w czasie rzeczywistym na monitorze komputera. Laparoskopia jajnika może jest stosowana m.in. w celu diagnostyki pacjenta.

Laparoskopia jajników. W jaki sposób przebiega ten zabieg?

W porównaniu z wieloma innymi rodzajami zabiegów operacyjnych laparoskopia jajników jest mniej inwazyjna. Rany po przeprowadzonym zabiegu nie są szczególnie obszerne, co pozytywnie przekłada się na czas rekonwalescencji, a także wiąże się z utratą niewielkiej ilości krwi w trakcie operacji oraz po jej zakończeniu.

Jeśli chodzi o sam zabieg laparoskopii, to nie jest on szczególnie bolesny. Pacjent musi jednak pamiętać, by na o najmniej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin przed wykonaniem zabiegu był na czczo. To jeszcze nie wszystko, ponieważ na kilka dni wcześniej zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. Niezmiernie ważne jest, by na co najmniej tydzień przed wykonaniem laparoskopii nie przyjmować aspiryny.

Laparoskopia jajników. Co po przeprowadzeniu zabiegu?

Zanim opiszemy Ci przykładowe dolegliwości pojawiające się po laparoskopii, musisz jako pacjentka wiedzieć, że w przypadku jakichkolwiek dolegliwości pozabiegowych, jeśli nie będą one ustępować, zalecamy niezwłoczny kontakt z lekarzem wykonującym zabieg. Zaznajomiony z Twoim stanem zdrowia lekarz będzie w stanie łatwiej ocenić powód, który powoduje dolegliwości pacjentki.

Przykładowo, lekko bolący brzuch po laparoskopii jajnika, a także podobny dyskomfort w okolicy pleców, to zjawisko typowe, jeśli chodzi o pierwsze dni po laparoskopii. Tego typu problemy są zwykle spowodowane powietrzem, które znajduje się w jamie brzusznej po zabiegu. Podobnie może występować lekki ból w okolicy ran po laparoskopii.

Ponadto, pacjenci po przeprowadzeniu laparoskopii jajnika mogą czasem doświadczać takich skutków ubocznych, które są związane m.in. z procesem gojenia i regeneracji organizmu. Są to np. lekkie zawroty głowy, nudności czy uczucie ogólnego osłabienia tuż po operacji; praktyka pokazuje, że jest efekt wciąż jeszcze działającego znieczulenia ogólnego.

Ciąża po laparoskopii

Opisywany zabieg ma charakter inwazyjny. Jeśli zastanawiasz się nad kwestią „ciąża po laparoskopii„, to minimalny czas zajścia w ciążę po tym zabiegu wynosi kilka-kilkanaście tygodni. Tak czy inaczej, tę kwestię trzeba skonsultować z lekarzem.

Materiał zewnętrzny