Jaka kawa ziarnista będzie najlepsza do ekspresu?

Kawa – napój, bez którego wiele osób nie może przetrwać dnia! Nic dziwnego, w końcu potrafi ona dodać energii i pobudzić do działania. Warto więc korzystać z jej dobrodziejstw! Każdy może wybrać jej smak i rodzaj. Niektóry piją samą, niektórzy z mlekiem, jeszcze inni z różnymi przyprawami. Kawa nie każdemu smakuje, ale często nie o to tutaj chodzi! Mimo wszystko warto spróbować różnych opcji, aby znaleźć te idealną. Jaka kawa ziarnista będzie najlepsza? Sprawdźmy dostępne opcje do ekspresu!

Kawy do ekspresów – rodzaje ziaren

Kawy do ekspresów dzielą się na wiele rodzajów. W większości wymienia się dwa podstawowe typy. Kawa do ekspresu ciśnieniowego Arabica to najpopularniejsza odmiana. Stanowi ponad 70% upraw na całym świecie. Uprawia się ją na terenach górzystych. Zawiera w sobie od 1% do 1,5% kofeiny. W smaku jest łagodna, ale jednocześnie bardzo aromatyczna.  Kawy ziarniste do ekspresów ciśnieniowych to także Robusta. Je uprawia się na terenach nizinnych. Zawiera znacznie więcej kofeiny – od 2% do nawet 4%. W smaku jest mocna, nawet lekko gorzka. Jednak smak kawy do ekspresu zależy nie tylko od samych ziaren. 

Kawy ziarniste do ekspresów – klasyfikacja

Oprócz samych rodzajów ziaren, kawy do ekspresów dzieli się ze względu na cztery czynniki. Są to: intensywność smaku, aromat, konsystencja oraz moc. Często podaje się także stopień kwasowości oraz wyważenia. Dla wprawionych kawoszy ma to ogromne znaczenie. Jednak wybierając kawy ziarniste do ekspresów na początku warto kierować się przede wszystkim intensywnością i mocą. Są to najbardziej wyczuwalne czynniki. Kawa do ekspresu ciśnieniowego jest też różnie wypalana. Ma to wpływ na kilka z czynników wyżej wymienionych. Jednak nie musimy tego sprawdzać. Wystarczy zwrócić uwagę na podane na opakowaniu stopnie. Zwykle w 10-stopniowej skali. 

Gdzie znaleźć najlepsze kawy do ekspresu?

Bardzo ważne jest, aby kawy do ekspresu kupować w sprawdzonych miejscach. Dopiero wtedy mamy gwarancję ich jakości. Nie wystarczy samo to, że dana kawa do ekspresu ciśnieniowego jest Arabica lub Robusta. Trzeba znać jej pochodzenie oraz markę. Sprawdzone produkty znajdziesz tutaj: https://caffegrano.pl/kategoria-produktu/kawa/kawy-do-ekspresow. Można wybierać kawy ziarniste do ekspresów, jak i poprosić o ich zmielenie. Każdy znajdzie odpowiedni rodzaj dla siebie. Opisy pozwalają na poznanie bliżej każdego z produktów. Kawy ziarniste do ekspresów ciśnieniowych mogą być nie tylko dla pozyskania energii. Sprawdź, jak dobrze mogą smakować!

Nawet jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad smakiem kawy ziarnistej, to warto to zmienić. Każdy może znaleźć idealny typ dla siebie. Potem wystarczy tylko zamienić ziarna w ulubiony napój. Espresso, cappuccino, a może latte macchiato? Odpowiednie dobrana kawa będzie smakować nam pod każdą postacią. Wypróbuj różne opcje, testuj i szukaj. Na pewno w końcu trafisz na idealną odmianę, idealnie wypaloną i dobraną!